Article •  21.02.2022

Особливості азотного підживлення ріпаку озимого

Something went wrong. Please try again later...

Сергій Демиденко, менеджер з агрономічної експертизи ріпаку озимого бренду Brevant® seeds

Прогноз погоди на другу половину лютого говорить, що ми маємо справу з раннім відновленням вегетації озимих культур. Окремим гібридам ріпаку для відновлення весняної вегетації достатньо 5 діб із середньодобовою температурою > 3⁰С, але ще має значення стан ґрунту, який цього року достатньо промерзлий. Активне відростання почнеться тоді, коли волога в ґрунті зможе рухатися, забезпечуючи рослину швидким нітратним азотом. З огляду на те що осінь минулого року була прохолодною (а на сході ще й сухою), можна припустити, що запаси мінерального азоту в ґрунті на початок весни будуть мінімальними. Наприкінці осені на розвинених посівах ріпаку Центральної та Східної України спостерігалися симптоми дефіциту азоту. А пізні посіви Західної України здебільшого ввійшли в зиму з кореневими шийками < 10 мм, що не є оптимальним розвитком.

Ясна сонячна погода сприятиме швидкому росту культури. Тож не можна згаяти цей час: перше підживлення азотом і сіркою найліпше провести до відновлення вегетації по мерзлоталому ґрунту. Зараз слід звернути увагу на короткостроковий прогноз нічних заморозків: без цих заморозків зимова волога та опади можуть завадити вчасному виходу в поле. Якщо в центральній, південній і східній частинах України березень знову буде сухим і сонячним, ефективність пізніших азотних підживлень може знизитися через високу їхню концентрацію у поверхневому шарі без можливості переміщення в кореневмісний горизонт.

Ось на що варто звернути увагу.

1.      Першими треба підживлювати слабкі посіви ріпаку. Якщо ріпак перезимував навіть у фазі 2–3 листки й має рівномірне зрідження, ці посіви більше потребуватимуть легкодоступного азоту, ніж розвинені. Акцент слід робити на аміачну селітру, адже нітратний азот буде для слаборозвинених кореневих систем найдоступнішим. Раннє відновлення вегетації – це чудова можливість для отримання гарного врожаю зі слабкими посівами. Зрештою, пізні посіви за сприятливих зимових умов мають більшу густоту. А зріджені, недостатньо розвинені посіви інколи схильні до вторинного цвітіння. Це може бути спричинене високою концентрацією нітратів у травні, за таких умов краще завчасно подбати про десикацію. Це буде економічно вигідніше, ніж внесення мінімальних норм селітри з наступним обмеженням потенціалу врожайності.

2.      Перерозвинені посіви гібридів з раннім весняним ростом (з товщиною кореневої шийки > 15мм) не варто «перегодовувати» в перше підживлення, особливо за умов перезимівлі листкової маси. Якщо планується однократне підживлення, то краще віддати перевагу різним формам азоту з акцентом на пролонговану дію. Це може бути комбінація карбаміду та селітри або ж КАС. У зонах достатнього зволоження в березні – квітні продуктивнішим буде двократне підживлення, причому на таких посівах норма на друге внесення має бути більшою (орієнтовне співвідношення 40:60). Друге підживлення азотом проводиться перед або на початку росту стебла (середина березня).

Гібриди ПТ275, ПТ264, ПР46В21, ПТ200КЛ і ПТ279КЛ мають швидкий ріст навесні, але не схильні до надлишкового розвитку листкової маси, що зменшує ризик непродуктивного використання нітратів.

3.      Гібриди лінійки MAXIMUS від Brevant® seeds – ПХ128, ПХ131, ПХ135, ПР44Д06, ПХ125КЛ та високорослий ПТ248 – мають повільне весняне відростання, тому для них можна проводити одноразове азотне підживлення повною нормою. У такому випадку непродуктивне використання ґрунтових запасів азоту буде мінімальним. Якщо посіви перерозвинені (товщина кореневих шийок понад 15 мм), то за дворазового підживлення перше має бути більшим, ніж друге (орієнтовне співвідношення 60:40).

4.      Немає мерзлоталого? Слід дочекатися виходу техніки в поле й провести підживлення відразу із заробкою гранульованих добрив у ґрунт ротаційними боронами. І при цьому дотримуватися принципів ефективного закриття вологи. На розвинених посівах навіть за наявності зеленої розвиненої листкової розетки в пріоритеті має бути ефективність азотного живлення. Втрата або пошкодження старого листка не зменшить врожайності, а за певних умов може навіть її покращити.

5.      Для отримання високих урожаїв ріпаку (понад 35 ц/га) важливим є баланс мінерального азоту та сірки. Доступність сірки для рослин під час весняної вегетації уможливлює гарний урожай навіть за недостатніх норм азотного живлення. У цьому році з огляду на вартість добрив треба подбати про підвищення ефективності азотного живлення. На слабких ґрунтах співвідношення N:S має бути приблизно 3:1 (N100:S33 в д.р.), на гарних ґрунтах – 4:1 (N100:S25 в д.р.). Також залежно від типу ґрунту має право на існування проміжний варіант – 3,5:1.

6.      Звертайте увагу на перекриття. Надлишок азоту в рослинах на перекриттях подовжує їхнє цвітіння та дозрівання. Він може спричинити довготривале збирання з більшими втратами, а також збільшення вмісту «важкої», зеленої сміттєвої домішки в насінні, яка інколи сягає 15% (звісно, на певних пізніх гібридах).

 

Спираючись на досвід виробництва, можна стверджувати, що ефективний менеджмент азотного живлення ріпаку може забезпечити прибавку врожайності на рівні 4–8 ц/га і більше. Та є ще певний бонус, на який не всі звертають увагу.

1.       Зменшення впливу пізніх весняних заморозків (на швидкорослих гібридах) унаслідок скорочення споживання нітратів на початку весняної вегетації.

2.       Зменшення впливу деяких хвороб, зокрема сірої гнилі, що може бути результатом надмірного споживання нітратного азоту.

3.       Краще споживання фосфору внаслідок підвищення в ґрунті рівня амонійного азоту.

4.       Рівномірне цвітіння та, відповідно, достигання в результаті збалансованішого споживання всіх макроелементів.

15.02.2022. Черкаська обл., Черкаський р-н.

Brevant seeds

Попри достатню кількість сонячного освітлення і відносно плюсові денні температури, ґрунт ще не відтанув. Відтануло близько 5 см поверхні. Глибше від 20 см ґрунт мерзлий. Вегетація в таких умовах не відновлюється.

15.02.2022. Черкаська обл., Черкаський р-н.

Brevant seeds

Гібрид ПТ271 демонструє якісну перезимівлю в цьому сезоні завдяки компактній листковій розетці та ефективному ранньому загартуванню.

11.04.2018. Кіровоградська обл, Маловисківський р-н.

Brevant seeds

Ефективна заробка гранульованих добрив ротаційними боронами в два сліди. Якісне закриття вологи. Не всі ротаційні борони працюють однаково на предмет контролю глибини (копіювання рельєфу), а глибоке боронування лише пересушує ґрунт.