Блог •  01.09.2020

Строки посіву ріпаку

Something went wrong. Please try again later...

Календарні строки

Природні умови України є більш гнучкими що до строків посіву озимого ріпаку ніж у більшості європейських країн. Чим південніше – тим довше можна розтягнути вікно посіву. Адже ріпаку для нормального розвитку потрібно суму ефективних температур близько 750⁰. Звісно в різних регіонах строки через це будуть різнитися, тому в таблиці представлені календарні діапазони для посіву озимого ріпаку, що були встановлені на основі досвіду «бувалих» ріпаководів України та експертів з вирощування цієї культури.

Область

Ранні строки

Оптимальні

Пізні

Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська

28 липня – 12 серпня

12 серпня – 25 серпня

25 серпня – 10 вересня

Волинська, Рівненська, Житомирська

25 липня – 10 серпня

10 серпня – 23 серпня

23 серпня – 5 вересня

Хмельницька, Вінницька, Чернівецька

25 липня – 12 серпня

12 серпня – 25 серпня

25 серпня – 15 вересня

Чернігівська, Сумська, Харківська

20 липня – 10 серпня

10 серпня – 20 серпня

20 серпня – 25 серпня

Київська, Черкаська, Полтавська

25 липня – 12 серпня

12 серпня – 25 серпня

25 серпня – 10 вересня

Кіровоградська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька, Луганська

25 липня – 15 серпня

15 серпня – 28 серпня

28 серпня – 15 вересня

Одеська – північ, Миколаївська, Херсонська

25 липня – 20 серпня

20 серпня – 5 вересня

5 вересня – 20 вересня

Одеська - південь

1 серпня – 25 серпня

25 серпня – 10 вересня

10 вересня – 1 жовтня

Джерело: дослідження Сергія Демиденка – менеджер з технологічної експертизи насіння гібридів ріпаку

Звісно буде справедливим зауваження, що строки посіву визначаються умовами зволоження конкретного поля. І це буде вірно. Та все ж краще мати «раціональні рамки» в цій справі.

Вибір гібриду
Зважаючи що не всі зможуть відсіятися в оптимальні строки, дуже важливим в цьому році буде вибір гібриду.
Сильною стороною селекції Brevant™ seeds є оптимальне портфоліо гібридів озимого ріпаку, що відповідає будь-яким строкам посіву та є гнучким що до індивідуальних особливостей вирощування ріпаку кожного господарства.
Як правило ранні строки посіву характеризуються надто інтенсивним розвитком рослин ріпаку в літньо-осінній період, що може призвести до небажаного переростання, непродуктивного використання поживних елементів та вологи. Відповіддю на такий виклик є лінійка низькорослих гібридів Maximus®.
Ранні та оптимальні строки
ПХ128, ПР44Д06 та ПХ125КЛ на ділі мають повільний розвиток під час літньо-осінньої вегетації. Завдяки унікальній комбінації фіто-гормонів, рослини вказаних гібридів формують ефективну кореневу систему без надмірної потреби в застосування морфорегуляторів.
Як правило, ранні строки посіву в комбінації з інтенсивним азотним живленням можуть створити негативну ситуацію як для досягнення оптимального осіннього розвитку рослин, так і для гарної перезимівлі. Адже чим більше до зими рослинами споживається азоту тим сильніший ризик неперезимівлі. Особливо виразно таке можна спостерігати в роки з недостатнім періодом загартування ріпаку. В такій ситуації гібриди ПХ128, ПР44Д06 та ПХ125КЛ мають досить вагому фізіологічну та економічну перевагу. Адже реакція на морфорегулюючі обробітки в них значно ефективніша та триваліша. Що дає змогу за менші кошти досягнути оптимуму висоти точки росту, не дати їй витягнутись та бути впевненим в перезимівлі посівів.
Оптимальні та пізні строки
За пізніх строків посіву температури, особливо нічні, як правило потроху знижуються, світловий день коротшає, а перших заморозків на більшості території України можна очікувати вже в жовтні. В таких умовах перевагу мають класичні високорослі гібриди зі швидким осіннім ростом ПТ275, ПТ271, ПТ264, ПТ248, ПР46В21 та високорослі гібриди для технології Clearfield® ПТ200КЛ та ПТ279КЛ.
За винятком південних областей, орієнтиром достатніх темпів розвитку рослин ріпаку може бути наявність 4 і більше листків на 1 жовтня. Саме від цієї фази ріпак має вже ефективну кореневу систему, що здатна забезпечити швидкий ріст. Досягнення фази 5-6 листків вже є запорукою кращої морозостійкості, це є актуальним в роки з різкими нічними похолоданнями в жовтні, коли ще не відбулось загартування рослин ріпаку. Зрештою ця фаза є задовільною для входження в зиму, але не оптимальною. 8-10 листків ріпаку та товщина кореневої шийки 8-12 мм – це ті показники які є найкращими. Чому так? – Ми не знаємо чи буде рання весна, чи навпаки пізня, чи випаде в березні сніг після відновлення вегетації та коли він розтане. Зрештою чи матиме рослина час та можливості краще розвинути корінь до цвітіння щоб спожити необхідну кількість азоту та інших елементів для отримання планової урожайності.
Поєднання агрономічних прийомів стимуляції розвитку та правильного вибору гібриду при пізніх строках посіву, здатні забезпечити чудовий синергічний ефект для  отримання урожайності не меншої ніж за оптимального строку висіву.